Sláva Ukrajině, sláva sociálním sítím!

Všechny články

V Nadačním fondu pro taneční kariéru máme v popisu práce podporu tanečních umělkyň a umělců v nesnázích. Ovšem myšlenku, že budeme pomáhat lidem ve válce, jsme si nikdy nepřipustili ani v nejčernějších fantaziích a hororových snech. 

Po napadení Ukrajiny Ruskem jsme spontánně vyslali přes Facebook zprávu primabaleríně ukrajinského národního baletu s atavistickou akutní potřebou dát najevo, že na tanečníky v Kyjevě myslíme. Pak jsme objevili prosbu o materiální a finanční pomoc, kterou přes svůj Facebook a webovky vyslal kyjevský městský baletní soubor. Na naši facebookovou zprávu souboru přišla blesková odpověď – company je do 13. března na turné ve Francii, kde ji válka zastihla, co bude potom, vůbec netuší. Na Ukrajině mají lidé ze souboru své rodiny, přátele… Nebylo by možné vystoupit v Česku, vést tu masterclasses, zkrátka jakkoliv dál umělecky pracovat? – zeptala se Ekaterina Kozlova, která se podílí na vedení baletního tělesa. 

Začali jsme zjišťovat možnosti. A mezitím jsme získali další informace: ve Francii je 35 tanečnic a tanečníků plus dalších osm lidí. Bylo jasné, že to je akce nad naše lidské kapacity a možnosti. Kdo by mohl pomoci? Situaci ukrajinského souboru jsme sdíleli s Janem Žůrkem, kterého známe z festivalu Divadelní Flora Olomouc a z Divadla na cucky. O Janovi víme, že má k tanci profesně velmi blízko. Dnes je radním pro kulturu a památkovou péči Olomouckého kraje.

Věděli jsme, že se obracíme na akčního, kompetentního a vstřícného člověka. Jan obratem Ekaterině zatelefonoval a okamžitě začal dojednávat přesun kyjevského baletu z Paříže na Moravu, kde by byl soubor blíž k domovu. A to především ve spolupráci s hejtmanem Olomouckého kraje a baletem Moravského divadla Olomouc. Vyzýváme další divadla, soubory i konzervatoře, aby poskytly kolegyním a kolegům z kyjevského baletu příležitost pracovat a zapojit se do uměleckého dění. Věříme, že jde o dočasnou záležitost a že bude obohacující.  

Jana Bohutínská,