PF 2020 – Nebát se je naším heslem

Všechny články

PF 2020 – Nebát se je naším heslem

Vážení přátelé,

v závěru roku se bilancuje a formulují se přání. Nadační fond pro taneční kariéru s Vámi po celý rok komunikoval, a to nejen tímto blogem. „Komunikace“ bylo pro nás klíčové slovo tohoto pomalu končícího roku. Komunikace otevřená, čistá, férová, komunikace užitečná, v níž dostane prostor každý názor, každá relevantní zkušenost. Snažili jsme se komunikovat nejen virtuálně, ale i osobně – navštívili jsme školy, potkávali se s Vámi na workshopech, konferencích, v divadlech a při dalších příležitostech. Setkávali jsme se i při osobních konzultacích v kanceláři fondu.

Pozorně jsme vnímali, co se v českém tanci po celý rok odehrávalo a sledovali i kvalitu této debaty. Snažíme se vytvářet prostor pro bezpečnou a otevřenou diskusi, prostor, v němž se budou lidé poslouchat a budou respektovat i odlišné názory, prostor, v němž bude každý ochoten sdílet svoje téma. Jde totiž o život – o náročný život v umění, které je sice na jedné straně plné zážitků, krásy, potlesku, ale na druhé straně plné rizika, nejistoty, konkurence a neskutečné dřiny. Jakákoliv manipulace či arogance komplikuje možnost si vzájemně porozumět a zhoršuje profesní atmosféru.

Nadační fond dál hodlá vysvětlovat veřejnosti a úřadům, jak potřebná je péče o lidi, kteří upsali svou duši i tělo tanci, cirkusu, pohybovému divadlu či pantomimě. Bez ohledu na žánry a styly je život a práce těchto umělců extrémně náročná a je třeba, aby se změnil její veřejný obraz a s ním i jejich „cena“.

Když jsme na podzim v roce 2015 nadační fond zakládali, věděli jsme, že se vydáváme na dlouhou cestu, že výsledky a úspěchy naší advokacie a podpory zažijí možná až mnohem mladší generace, generace, které sotva nastoupily do škol. Můžete nám pomoci tuto cestu zkrátit. A to je naše přání pro další rok: sledujte nás, kontaktujte, využívejte naše služby a sdílejte s námi svoje zkušenosti. Věnujte pozornost a péči profesnímu prostředí a otevřeně o něm i v něm komunikujte. „Nebát se. Nebát,“ jak řekla na setkání v DOXu naše patronka paní profesorka Dadja Altenburg-Kohl, je heslem roku 2020!

Jana Návratová,