Jana Bohutínská: Koučink pomůže zorientovat se v sobě i okolí a najít další profesní cestu

Všechny články

Jana Bohutínská: Koučink pomůže zorientovat se v sobě i okolí a najít další profesní cestu

K čemu je dobré využít v období profesní změny nebo během přípravy na ni služby kouče?

Koučink je jedna ze základních služeb, které organizace podporující nejen tanečnice a tanečníky v období ukončení jevištní kariéry a profesní změny, nabízejí. I v Nadačním fondu pro taneční kariéru proto máme ve svém týmu koučku. Koučování může v období změny nebo při přípravě na ni hodně pomoci. Kouč je totiž člověk, který druhé podporuje, „nakopává“ k hledání řešení, například kudy profesně dál. Kouč je vždy na straně svých klientek a klientů, pravidelně se s nimi setkává a podporuje je v tom, aby se (i v případě profesní změny) se změnou nejen popasovali, ale především se zaměřili na to, čemu se budou věnovat dál. A také na tom skutečně zapracovali. Tedy, posunuli se od nápadu k akci. Což bývá při změně nejtěžší.

Dostanu tedy spoustu dobrých rad?

Nikoliv. Kouč není někdo, kdo dá na stůl hotové možnosti a bude sázet jednu „dobrou“ radu za druhou. Do ničeho vás nebude tlačit. Ani nemůže, pokud to máte příště zvládnou bez něj. Může vám ale pomoci najít z vašeho pohledu tu nejlepší cestu, vytáhnout na světlo všechny vaše silné stránky, dovednosti a zkušenosti, které by se vám mohly hodit, pojmenovat si své touhy a cíle a v jejich uskutečňování nepolevit. Může vám dát zpětnou vazbu a nabídnout tak nezávislý pohled, nebo pomoci s motivací. Může vytvořit mírný tlak, když se vám nechce opustit zónu svého komfortu, aniž by však přestával pracovat partnersky.

V jakých konkrétních situacích, ve kterých se lze při profesní změně ocitnout, je tedy koučink užitečná cesta?

Když zatím vůbec netušíte, kudy se profesně vydat dál a potřebujete o tom s někým nezávislým mluvit, podívat se na své silné stránky, dovednosti a zkušenosti a prozkoumat různé možnosti. Když sice máte nějaké představy o své budoucnosti, ale potřebujete je jasněji uchopit a rozhodnout se, do kterého z nápadů se vážně pustit, když vás to bude stát čas, energii a možná i peníze. Když víte přesně, co chcete, ale potřebujete někoho, kdo vám pomůže rozdělit si velký plán na malé kroky a v jejich realizaci nepolevit. Změna může být nová šance, nemusí to být strašák, když o ní začnete přemýšlet jinak – a i to, posun perspektivy, přemýšlení, je součást koučování. Neznamená to popírat emoce a strach, které jsou v době změny přirozené. Hlavní je, že jako koučka beru každého jako jedinečnou originální osobnost, nesnažím se nikoho zapasovat do škatulek a nějakých předem daných konceptů nebo řešení, která vyzkoušel někdo jiný.