5 tipů na to, jak dostat do životopisu praxi, když v novém oboru žádnou nemáte

Všechny články

1/ Prodejte, co umíte

V první řadě pořádně propátrejte to, co už umíte, a v životopisu to dobře prodejte. Taneční praxe je sice na jednu stranu něco jiného, než třeba produkce, práce v kanceláři, anebo management, určité dovednosti se však dají využít i tam. Říká se jim přenositelné dovednosti a jsou to ty, které nejsou vázané na jeden obor. Pokud je vaše silná stránka osvědčená v tanci dobrá sebeorganizace, disciplína, houževnatost, spolehlivost, tvořivost, týmovost a … dosaďte si podle svého, využijete to i v jiném prostředí. V životopise na takové dovednosti upozorněte a vypíchněte je, vztáhněte je k nové práci a vysvětlete jejich přínos.

2/ Nenechávejte si pro sebe, co vám jde nejlíp, když máte zrovna volno

Najděte všechno, co vám jde i mimo čistě pracovní oblast. Jestli vynikáte v pořádání domácích sešlostí a narozeninových oslav, je to vaše neformální praxe, která může poukázat na váš organizační talent. Jestli si každý ve vašem okolí, kdo řeší nějakou nepříjemnou životní událost, vybere k poplakání zrovna vaše rameno a zajímá ho vaše rada, může to být váš talent – zřejmě vzbuzujete v lidech důvěru. Jestli šijete sobě i kamarádům módní kousky, vyzdvihněte to. A podobně. Zamyslete se nad tím, něco takového určitě najdete. Zkuste to opět vztáhnout k tomu, co se vyžaduje na pozici, na níž se hlásíte.

3/ Všechno vyšperkujte

„Vyšperkujte svůj životopis a průvodní dopis,“ doporučují zájemcům bez praxe, kteří hledají práci, na webu StartupJobs.cz, kde propojují startupy (tedy často mladé progresivní a nonkonformní firmy s inovativními nápady). Do životopisu se hodí i dávnější brigády, účast v nějakých spolcích, skautská nebo sokolská minulost, koníčky, ocenění …  Tam, kde není praxe, je třeba se podle StartupJobs.cz soustředit na vlastnosti a dovednosti a třeba v průvodním dopise popsat, co by vyhlédnuté firmě mohly přinést. Průvodní dopis je také místem, kde můžete dát najevo zájem o konkrétní firmu a práci, nadšení pro věc (netvrďte, že hledáte cokoliv, zaměřte se vždy na konkrétní firmu, obor, pozici). Sesumírujte si, čeho jste dosáhli a co by se alespoň trochu mohlo k dané práci hodit. Přesvědčte budoucího zaměstnavatele, že se chcete a budete učit. A nějak tento slib podpořte a doložte.

4/ Zkuste stáže a trainee programy

Projděte si také nabídky stáží a různých trainee programů, které dnes firmy nabízejí. Buď je zveřejňují na svých kariérních stránkách, nebo i na pracovních portálech. Mají různé podmínky, obecně však počítají hlavně s absolventy vysokých škol. Nicméně, na vaší straně stojí trh práce. Po šikovných lidech je na něm aktuálně obrovská poptávka a mnohé firmy přistupují k lidem, o které by mohli mít potencionální zájem, s větší flexibilitou. Také bývají ochotnější nováčka vše potřebné naučit.

5/ Pořiďte si praxi dobrovolnicky

Cestou, jak získat praxi, je i dobrovolnictví. Sice není za peníze, ale může to být důležitá položka do životopisu a také možnost, jak se něco nového naučit. Nebo také získat nové kontakty, které se mohou při hledání práce hodit (na to jsou, mimochodem, dobré třeba i kariérní veletrhy, kde můžete se zástupci firem komunikovat osobně). Inspiraci je možné najít například na webu Dobrovolnik.cz. Dobrovolničit je možné po delší dobu kontinuálně nebo i jednorázově – a tak si třeba i vyzkoušet různé typy prací nebo rozličná pracovní prostředí. Lépe pak zjistíte, co by vám sedlo, pokud v tom ještě nemáte úplně jasno.

Jana Bohutínská,