Blog

Když nemůžeš, tak musíš dvakrát tolik

Odcházení Ivony Jeličové

První sólistka Baletu Národního divadla Brno, držitelka Ceny Thálie 2009 za roli Maryši i dalších ocenění, Ivona Jeličová, v letošním roce 2023 oznámila po 23 letech své aktivní taneční kariéry její ukončení.

Tanečníci by měli lépe regenerovat

Nedávno jsme v Nadačním fondu pro taneční kariéru pracovali na výzkumu úrazů a nemocí z povolání v tanci, pohybovém divadle a novém cirkuse. V rámci rešerší a odborných konzultací jsme se seznámili s Adelou Jordákovou.

Věděla jsem, že nutnost opustit tuto profesi, přijde

O baletní i druhé kariéře s Michaelou Tsepelevou.

Nikola Márová. Dokument o vášni a dlouhé baletní kariéře

Baletu se věnuje od šesti let. Na vrcholové úrovni, v Baletu Národního divadla, tančí i po čtyřicítce. Nikola Márová. Balerína, která zkombinovala své fyzické a psychické dispozice a výjimečný taneční talent se schopností neuvěřitelně dřít.

Rozhovor s Václavem Kunešem k premiéře “WHERE”

Rozhovor k premiéře nového projektu 42+PEOPLE souboru současného tance 420PEOPLE.

Jak zvládnout konkurz

Absolvovat konkurz a stát se tak členem/členkou souboru, divadla nebo projektu je v taneční branži poměrně běžná praxe. Jak se na něj ale co nejlépe připravit?

(Po)taneční kariéra a koučink: Mezinárodní setkání se konalo v Berlíně, byli jsme u toho

Nadační fond pro taneční kariéru se zúčastnil setkání International Organization For the Transition of Professional Dancers v Berlíně.

Jen přísliby, nikoliv činy. Reakce na vystoupení náměstka MK na konferenci o statusu umělce a umělkyně

Ve čtvrtek 22. září se na půdě Ministerstva kultury konala Mezinárodní konference Status umělce a umělkyně, pořádaná Institutem umění – Divadelním ústavem

Kámen úrazu

Ke specifikům taneční profese patří vysoká pravděpodobnost úrazů. To platí i pro další příbuzné umělecké obory, jako je cirkus a pohybové divadlo. 

Jana Návratová: Teprve v krizi si uvědomíte, jakou cenu má vzájemná pomoc a sdílení

Aktivity Jany Návratové, předsedkyně správní rady Nadačního fondu pro taneční kariéru, v oblasti tance jsou mnohostranné a dlouholeté. V programu individuálního poradenství a koučinku dokáže díky svým zkušenostem nasměrovat a doporučit tu správnou formu odborné pomoci.

Olga Novotná: Do CV a motivačního dopisu otiskněte sebe jako člověka

S Olgou Novotnou jsme nově navázali spolupráci, protože jsme náš tým individuálních služeb chtěli doplnit možností konzultovat svůj životopis, motivační dopis a připravit se na pohovor. A to v případě, že si naše klientky či klienti hledají nové pracovní místo a směřují do pracovního poměru.

Jana Černá Tomanová: Uvědomte si, že změna a strach jsou neoddělitelní sourozenci

Psycholožka Jana Černá Tomanová s Nadačním fondem pro taneční kariéru spolupracuje od jeho začátků a nyní se vrací do našeho týmu individuálních služeb. Její psychologické konzultace mohou pomoci s lepším uvědoměním toho, jak každý individuálně prožívá změnu nebo jak reagovat na emoce, které změnu provázejí, jako je například smutek či strach.

Jana Bohutínská: Koučink pomůže zorientovat se v sobě i okolí a najít další profesní cestu

Jana Bohutínská stála u zrodu Nadačního fondu pro taneční kariéru a účastnila se i projektů, které vedly k jeho založení. Od roku 2012 se věnuje také koučování, které je osvědčeným přístupem rozvoje vhodným pro období profesní změny.

Michal Andera: I původně neziskovému projektu může přinést vstup do podnikání větší dopad a svobodu

Michal Andera již s Nadačním fondem pro taneční kariéru spolupracoval. Připravil pro nás workshop o tom, jak si vytvořit byznys model pro vlastní komerční nebo neziskový projekt a zapojil se i do programu individuálního poradenství. „A hodně mě to bavilo, protože jsem pracoval zase v úplně jiném prostředí,“ říká Michal. Nyní je součástí týmu individuálních služeb v naší aktuální výzvě.

Pocit ztráty

Myslím, že jsme všichni počítali s tím, že stav veřejných financí neumožní podporu kulturních projektů, na jakou jsme byli zvyklí. Po zveřejnění výsledků letošních grantů však několik uměleckých subjektů oznámilo útlum nebo ukončení činnosti.

Slavíme, rekapitulujeme a zveme vás ke spolupráci

Tanečnice a umělecká ředitelka Korejského národního baletu Kang Sue-jin uvažuje v letošním provolání k Mezinárodnímu dni tance (29. dubna) o tanci, který vzniká z pomíjivých momentů, o tanečnicích a tanečnících předurčených k tomu, aby byli v pohybu navždy. Od roku 2015 jim v tom u nás pomáhá i Nadační fond pro taneční kariéru (NFTK), jehož misí je především podpora umělkyň a umělců v přechodovém období, kdy končí svou jevištní kariéru a vydávají se na další profesní cestu v uměleckých i mimouměleckých oborech.

Sláva Ukrajině, sláva sociálním sítím!

V Nadačním fondu pro taneční kariéru máme v popisu práce podporu tanečních umělkyň a umělců v nesnázích. Ovšem myšlenku, že budeme pomáhat lidem ve válce, jsme si nikdy nepřipustili ani v nejčernějších fantaziích a hororových snech. 

Neumím si představit, že bych teď tančil

Jan Váňa je sólista velkého souboru Opery – baletu v Kyjevě. Působí tam už 15 let a tančí především „velký“ klasický repertoár. V úterý 1. března dorazil s manželkou Natálií Mishchenko, také tanečnicí, a tříletou dcerou Terezkou k příbuzným na Moravu. Nyní jsou v Praze. Z Kyjeva jeli autem a po cestě ještě nabrali další příbuzné. Práce tanečníka je plná námahy a emocí, ale se zátěží, jako je útěk před válkou, se srovnat nedá. 

Spoříte si na důchod?

Chápu, že taková otázka teď může znít jako nemístná provokace. Jenže, jako by toho nyní v umění a kultuře nebylo málo, je tu zkrátka stále i toto nepříjemné a palčivé, snad až bolestivé téma: zabezpečení na stáří. Důchod, chcete-li.

Nesedíme v čekárně. Dál žijeme své životy tady a teď.

Aneb Pár myšlenek a koučovacích tipů Jany Bohutínské motivovaných postupem „koronakrize“